Pazar , 21 Nisan 2019

GNK

YARIM HURMA – Muhammed Veysi TUNÇ

gnk3d

“Yarım Hurma” adını, Peygamber Efendimizin (sav) hadis-i şerifinden alıyor. Çağları aşan, mekânlardan taşan, mazeretleri yok eden, zihne yerleşen ve yüreğe işleyen hadislerden… “… Yarım hurmayla da olsa ateş azabından korununuz…” Bu hayat düsturundan sonra infak etmemek mümkün mü? Kayıt dışı hiçbir şey yok, zerre bile olsa ilahi mizanda. Karşımıza çıkar elbet, mahşer meydanında. En büyük iyilik infak edilene değil, edene… ... Devamını Oku »

İSLAM İLMİHALİ – İsmail Hakkı KIR

gnk3dislamilmihali

Ülkemizde bugüne kadar birçok ilmihal kitabı kaleme alındı. Birbirinden çok az farklılıklar gösteren bu kitaplar, hiç şüphesiz Müslüman’ın gündelik hayatına ve bu gündelik hayat içerisindeki dinsel yönelimlerine büyük ölçüde yön verdi. İlmihal ya da eskilerin deyimiyle hâl ilmi aslında İslam dininin Müslüman’ın her hareketini, her tavrını İslâmî referanslar çerçevesinde oluşturmasının özet ifadesi olmuştur. Belki de toplumumuzda ilmihal kitaplarından daha fazla ... Devamını Oku »

AURORA – Hasan YAYKIN

afişhasanabi2

Varoluşsal bir sancı kaç gece, kaç hafta, kaç Kasım, kaç mevsim sürer ki? Bir Aurora kaç manyetik fırtına sonucu güzelleşir? Bir adam, bir kadına kaç şiir yazdığında şairleşir? Korkular, sevmeler ve şehvetin çarpışması kalıyor aşk savaşlarından geriye. Masum olanlar ölüyor, şehirler zir ü zeber olup dağılıyor ve kalp çürüyüp karışıyor toprağa. Kadının dili parçalıyor zırhını aşk savaşçılarının, sağlam kalkanın yoksa ... Devamını Oku »

KELEBEK ETKİSİ – Sevgi YİĞİT

kelebeketkisi3D

Leyla’sından öte Mevla’sını bulmak için evvelden ezele doğru seyr-i sülûk edenlere âriflerin bir suali vardır: “Kimsin, nereden gelip nereye gidersin?” El-cevap: – Yolcuyum, yolu bulmaktan ziyade yol olmaya adanmış bir yolcuyum. Peygamber-i Zîşan’ın: “Ümmetim” hitabının muhatabı olmak için kıyama durmuş, kıyamdam kıyametime, kıyametimden de kıymetlime uzanan menzilde münzevîyim. – Vatanım topraktır; topraktan gelir, toprağın da vatanı olan vatan-ı aslîme, Rabb’ime ... Devamını Oku »

ŞİİRLERE TOZ KONDURDUM – Beyzade SERDENGEÇTİ

afiş3d

  Şiirlere Toz Kondurdum Aşk gönlümü derdest etmeden evvel Kelimelerle oynayan çocuktum Onlar harf ticaretinde geçer akçe iken Ben cümlelerin ahengine tutuldum Tuttu beni bir el ruhumu eritti Cümlelerin içinde ki ahenge çekti Konuştu bir piri fani, ” Evlat sır ararsan burada Eğlence ararsan şarkılarda! Gel ruhunu bana ver. Eğlenceyi ele ver… Sırra talep çoktur. Yalnız bulan yoktur Şiir arayıştır ... Devamını Oku »

RUHSAL DİYET – Hatice Karlı YÜKSEL

3d

Yaşam, sana verilen bir hediye. İçini nasıl dolduracağın ise senin elinde. Şimdiye kadar yaşadığımız olumsuzluklar için hep başkalarını suçladık. ‘Senin yüzünden’ dediğimiz onlarca olay var hayatımızda. Peki, başkasını suçladığında bir yere varabildin mi? Sanmam! Yalnızca arkanda bir sürü düşman ya da kalbi kırık insan bıraktın. Eğer sen de şimdiye kadar takındığın tavırlarla kendini üzülmekten kurtaramadın ve artık bir yol aramaya ... Devamını Oku »

BİLİMİN FATİHLERİ – Hatice Karlı YÜKSEL

2

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Fuat Sezgin İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde verdiği konferansta, kendi değerlerimizin farkında olmalı ve onları korumalıyız. İslamiyetten kaynaklanan geniş kültürün göz ardı edilmemesi gerektiğini sçyledi. Papazların İslam bilimleirni avrupaya taşıdığını, kitapları Latinceye tercüme ettiğini belirten Sezgin, Mülümanlar dünyaya açılmasaydı Avrupanın bilimsel ve jeopolitik kaderi başka olurdu. Şeklinde konuştu. Bilim tarihi hakkında Ezberleri bozmaya, bilimin gerçek sahipleriyle tanışmaya, onlara ... Devamını Oku »

SEN SEV BEN GELİYORUM – Yaren Kayıp

yarenhanım3D

SÖZÜN ÖZÜ Asıl mesele yaşamaktır; Şiir ise yalnızca dedikodusunu yapmaktır aşkın… Aslında kalemden kelama, için dökülmüyor Gönülde olan değil, gönle sığmayanlar şiir oluyor; Anılar, hayaller, hayatlar… Anne duası, iç ağrısı, kalp sızı, Kimi yaralardan haber veriyor, Kimi yarımlıkları anlatıyor, Kimi bugünden vazgeçiyor, Kimi yalnızca dünü özlüyor Kimi yarınlara umut besliyor, İyi kiler de var, keşkeler de, Öfkeler de var, sevgiler ... Devamını Oku »

TR 61 – Hamdi GÜLTEKİN

3BOYUT

Trabzon demek Türkiye demektir. TR uluslararası alanda Türkiyeyi’ yi ifade eden harflerdir. Kitabın içerik boyutu 361 derece bir açı ile hazırlandı. Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğduğu bu şehri Akdenizli bir yazarın kaleminden okuyacaksınız. Bordo Mavi insanların tutkuları, türküleri, duyguları en doğal haliyle yansıtılıyor.   İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ ● 1 BİR HAYALİM VAR TRABZONSPOR’A SESLENİYORUM ● 2 2010- 2011 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR ... Devamını Oku »

AKTÖR MERT TURAK – Hamdi GÜLTEKİN

mertturak3d

Her şey Kenan Işık ile tanışmayla başladı. Yönetici Muharrem Ergül ile Yönetmen Ayla Algan sayesinde 1995 yılında Şehir Tiyatrosunda sanatla iç içe çalışmaya başladım. İlk Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nda tiyatro oyunculuk çalışmalarına katıldım. Daha sonra bir müzikalde yer alarak sahneye profesyonel olarak adım attım. Bu insanlara teşekkürü borç biliyorum. Sanatta zirveyi araştıranlar için oyunculara, aktrislere, yönetmenlere, drama eğitmenlerine, konservatuvar öğrencilerine oyuncu ... Devamını Oku »

Scroll To Top